Gdzie szukać pomocy, gdy zgubimy psa?

Wieczorny spacer, pies zerwał się ze smyczy i nie ma po nim śladu. Wołamy, chodzimy w kółko w te same miejsca, jednak poszukiwania nie przynoszą rezultatu. Czas działa na naszą niekorzyść. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko szukać pomocy. W końcu co dwie głowy (albo kilka) to nie jedna.

Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, jest poinformowanie domowników o zaginięciu naszego czworonoga. Psy po opadnięciu pierwszych emocji często kierują się do miejsc, które są im najlepiej znane, dlatego też warto mieć w pogotowiu kogoś, kto mógłby wypatrzeć psiaka pod mieszkaniem czy domem. Jeśli mieszkamy sami, możemy zwrócić się o pomoc do sąsiadów czy przyjaciół.

Warto też opublikować ogłoszenie o zaginionym psie. Należy w nim umieścić niezbędne dane mogące pomóc w jego odnalezieniu – określenie miejsca i daty zdarzenia, wyglądu i rasy psa, a nawet jego charakterystycznych zachowań. Nie należy zapominać o numerze kontaktowym czy imieniu psa. Zawsze umieszczajmy również zdjęcie. Pomimo tego, że Internet jest obecnie głównym przekaźnikiem informacji, nie zapominajmy również o standardowych metodach. Treść tak skonstruowanego ogłoszenia wydrukujmy i powieśmy też na okolicznych słupach czy w sklepach. Zapomnianą metodą jest także rozsyłanie informacji po gazetach. Chociaż nie mają one szerokiego zasięgu, istnieje szansa dotarcia do mieszkańców, którzy nie korzystają z nowoczesnych źródeł informacji.

Niekiedy zwierzę napędzane strachem jest w stanie przebiec nawet kilkanaście kilometrów od swojego miejsca zamieszkania. Nie ograniczajmy się w poszukiwaniach i rozwieszaniu plakatów tylko do swojej miejscowości. Może akurat okaże się, że jest już bezpieczne gdzie indziej.

Przed postawieniem w stan gotowości całej okolicy należy też skontaktować się ze Strażą Miejską, Policją czy pobliskimi schroniskami. Ludzie często w pierwszym odruchu nie zastanawiają się, czy właściciel opublikował jakieś ogłoszenie, tylko zgłaszają takie przypadki do odpowiednich służb. Władze będą miały tym samym na uwadze, że poszukujesz danego czworonoga i łatwiej będzie im do ciebie dotrzeć.

Pamiętajmy również o wierze w powodzenie naszego przedsięwzięcia. Doda nam to energii do dalszych działań i przybliży do spotkania z naszym ukochanym pupilem.

 

You may also like...